Чи можна буде купити або продати іноземну валюту без паспорту чи документу, що посвідчує фізичну особу ? Напевно вже ні .
Згідно з постановою Правління НБУ від 11.08.2011 № 278 "Про затвердження Змін до Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України”, нові зміни вступають в силу з 23 вересня 2011 р. Як пояснює НБУ дані зміни дозволять удосконалити вже діючий з 1993 року механізм обов’язкової перевірки резидентності клієнтів, що здійснюють валютно-обмінну операцію, відповідно до Декрету КМУ "Про систему валютного регулювання і валютного контролю”. Отже, з 23 вересня 2011 року фізична особа зможе обміняти в одному банку протягом дня валюту на суму 150000 гривень, а не 80000 гривень (в еквіваленті) як це здійснювалося раніше. Для забезпечення контролю за дотриманням ліміту операцій банки зобов’язані будуть вносити особисті дані клієнта в систему банківського обліку. При здійсненні валютно-обмінної операції на суму до 50000 гривень у фінансовому документі зазначатиметься резидентність клієнта, його прізвище, ім’я та по батькові. Для цього клієнт повинен пред’явити документ, що засвідчує його резидентність. Це може бути будь-який документ, що може засвідчити резидентність особи: як паспорт, так і інший документ, що посвідчує особу. Працівник банку (до 50 тис. грн.) робить копію лише першої сторінки паспорта громадянина України. Якщо це інший документ, то відповідні сторінки, де підтверджується його особа та місце прописки (реєстрації). Якщо валютно обмінна операція перевищує 50 тис. грн.(еквівалент) то проводиться повна ідентифікація клієнта. При цьому робиться копія відповідних сторінок паспорта. Для паспорта громадянина України , це перша друга та одинадцята (дванадцята) сторінка , також додатково копіюється при досягненні двадцятипятирічного віку, третя та четверта сторінка , при досягненні сорокапятирічного віку, п’ята та шоста сторінка. Після цього дані сторінки паспорта або документа, що посвідчує особу завіряється підписом власника пред’явленого документу та відповідальним працівником банку. Також при обміні від 50 до 150 тис. грн. необхідно предявити ще ідентифікаційний код.
Крім того, фізичним особам надається можливість здійснювати операції з продажу готівкової іноземної валюти за гривні через банківські автомати самообслуговування (банкомати). При цьому, комісійна винагорода під час проведення валютно-обмінних операцій через банкомати відсутня, а курс купівлі продажу іноземних валют за гривні єдиний при здійсненні операцій, як через власні каси банків, пункти обміну іноземної валюти, так і через банкомати.
З метою мінімізації ризиків операцій з готівкою на суму від 50000 гривень до 150000 гривень здійснюватиметься повна ідентифікація фізичної особи відповідно до законодавства України про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. Раніше ця норма складала від 50000 гривень до 80000 гривень. Така перевірка резидентності фізичних осіб відповідає рекомендаціям міжнародної Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) та приведена у відповідність до вимог законодавства України про запобігання та протидію легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом. Водночас відповідно до статей 60 і 62 Закону України "Про банки і банківську діяльність” інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку в процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам під час надання послуг банку, є банківською таємницею, має обмежений доступ і може бути розкрита третім особам тільки в законодавчо встановленому порядку.